Projektujemy kanalizację – odpływ liniowy

odpływ liniowy

Foto ze strony www.radaway.pl

Jeszcze sto lat temu tylko szczęśliwcy mogli się cieszyć kanalizacją. Dzisiaj jest to taki sam standard jak dostęp do energii elektrycznej. A przecież tam gdzie mamy dostęp do wody, musimy mieć też możliwość odprowadzenia jej. Świętnie się do tego nadaje odpływ liniowy.

Są to proste narzędzia umożliwiające odprowadzenie wody z naszych domów oraz innych miejsc, w których mamy dostęp do bieżącej wody. Dodatkowo zajmują one niewiele miejsca, toteż ich użycie jest bardzo wygodne. Urządzenia te są też bardzo proste zarówno w konstrukcji jak i działaniu. Na odpływ liniowy składają się takie elementy jak: wpust podłogowy, kratka zbiorcza, do której wpada woda, syfon oraz rura odpływowa. Trochę inna nomenklatura budowy odpływu liniowego to: korpus inaczej zwany korytkiem, rama i pokrywa (ruszt). Jakby jednak nie nazywać części odpływu liniowego, który sam można określić mianem listwy odpływowej trzeba jednak stwierdzić, że są one bardzo skuteczne. Odpływ liniowy maa dużą powierzchnię odbioru wody, dzięki czemu są one bardzo wydajne. Możemy też za ich pomocą odprowadzać bezpośrednio opadającą wodę – nie potrzebujemy żadnych dodatkowych elementów doprowadzających wodę do kratki.

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje odpływów liniowych, różniące się m.in. miejscem ich instalacje. Kupić można m.in. odpływy kątowe, które możemy zainstalować w rogu pomieszczenia, z którego chcemy odprowadzić wodę (np. bloku prysznicowego na pływalni), prosty odpływ liniowy, który możemy zainstalować przy każdej ścianie, a także łukowe, które możemy zastosować np. w pomieszczeniach półokrągłych.

Jakie możliwości daje odpływ liniowy?

W ostatnich latach bardzo popularne stają się brodziki posadzkowe, w których nie stosuje się tradycyjnych brodzików, a woda opada w nich bezpośrednio na posadzkę, np. płytki ceramiczne, w które wmontowane są kratki odwadniające albo inne elementy odprowadzające wodę.

Takich narzędzi odprowadzających wodę jest w sprzedaży sporo. Należą do nich m.in. odwodnienia i odpływ liniowy oraz kratki odpływowe. Przystępując do budowy tego typu kabiny prysznicowej musimy z pewnością zadbać o hydroizolację, toteż materiały, które wybieramy muszą być jak najwyższej jakości.

Odpływ liniowy jest stosunkowo nowym rozwiązaniem, jednak zyskuje bardzo dużą popularność. Jest to spowodowane m.in. tym, że są one nie tylko bardzo funkcjonalne, ale także wzornictwem odpowiadają nowoczesnym trendom w designie toteż są bardzo estetyczne. Odpływ liniowy jest też idealny, kiedy posiadamy niewymiarową łazienkę o bardzo małej, albo bardzo dużej powierzchni. Jako, że mamy możliwość kupna odpływów prostych, kątowych lub nawet łukowych możemy je zastosować zarówno przy ścianie prysznica jak i w kącie kabiny prysznicowej, nawet jeśli nadaliśmy jej półokrągły kształt.

Odpływ liniowy ma wiele zalet, jedną z nich jest to, że są bezawaryjne. Wykonane są z bardzo trwałych materiałów najwyżej jakości, najczęściej ze stali nierdzewnej, dzięki czemu nie grożą im procesy korozyjne. Z powodzeniem można je wykorzystać zarówno w swoim domu jak i w miejscach takich jak hotele czy akademiki, a przede wszystkim na basenach i pływalniach.