Żarówki pełnospektralne – od NASA do lasa ;)

Żarówki pełnospektralne

Foto ze strony www.exohuman.com

Pierwszy pomysł na żarówki emitujące pełne spektrum światła narodził się ponad 50 lat temu. Na początku XX wieku, Marynarka USA prowadziła aktywne badania nad nowymi metodami zwalczania chorób, które najczęściej atakowały marynarzy na okrętach podwodnych, gdzie załoga nie miała dostępu do naturalnego światła słonecznego i świeżego powietrza przez wiele dni, tygodni a nawet miesięcy.

W końcu po wielu badaniach NASA dostarczyła perfekcyjne rozwiązanie dla Marynarki USA, tworząc pierwszą na świecie imitację świetlówki, która emitowała pełne spektrum światła będące odpowiednikiem światła dziennego dzięki dodatkowi promieni UV. Żarówka miała głównie na celu pomóc załodze pozostać zdrowym i przetrwać na łodzi podwodnej bez dostępu do naturalnego światła nawet w długim okresie czasu.

We wczesnych latach 1950, dr John Ott zdał sobie sprawę z tego, jak ważne jest światło o pełnym spektrum, kiedy przeprowadzał badania dotyczące wzrostu roślin. Dr Ott chciał uchwycić wzrost roślin wewnątrz zamkniętych pomieszczeń, więc filmował je w spowolnionym tempie na zlecenie Walt Disney. Jak się okazało na filmie, przebywające w zamkniętych, niedostatecznie oświetlonych pomieszczeniach, rośliny nie wytwarzały kwiatów, nie rozwijały się a nawet umierały właśnie z powodu braku niewystarczającej ekspozycji na światło dzienne.Te badania ostatecznie doprowadziły do stworzenia nowej gamy oświetlenia, specjalnie dla tego celu – oświetlenia o pełnym spektrum światła.

Na początku wprowadzania produktów o pełnym spektrum na rynek, tylko nieliczni mogli sobie pozwolić na tak drogie oświetlenie. Na szczęście w dzisiejszych czasach, żarówki i świetlówki pełnospektralne są powszechnie dostępne, przez co również tańsze.

Wszakże na rynku oświetleniowym istnieje szeroka gama różnorodnych produktów energooszczędnych, ale czy którekolwiek z nich mogą tak odmienić nasze życie jak produkty pełnospektralne? A wystarczy jedynie wymienić chociaż jedną żarówkę w naszym domu czy miejscu pracy aby poczuć różnicę. Do najbardziej popularnych i najlepszych produktów pełnospektralnych możemy zaliczyć żarówki Viva-Lite. Viva-lite oferuje najwyższej jakości naturalne światło, bowiem każda żarówka Viva-Lite zawiera także odpowiednią dawkę promieni UV, która jest najbardziej optymalna i korzystna dla naszego zdrowia, komfortu i samopoczucia.